I torsdags fastställdes SOK Sveriges OS-trupp till Sotji i Ryssland. Det är totalt 106 aktiva idrottare från 11 grenar, alpint, curling, konståkning, puckelpist, skicross, längdskidor, skidor slopestyle, skidskytte, skridsko och snowboard som ska åka till Sotji och försvara de svenska färgerna. Snowboard-åkarna tjuvstartar OS redan på torsdag den 6 februari, medan nästa svenskdag blir den 8 februari. Här nedan följer den kompletta svenska OS-truppen.

Den svenska OS-Truppen 2014

Alpint

  • bildAnna Swenn Larsson
    Född: 18 juni 1991 i Mora
    Län: Dalarna
    Topp/talangprogram
    Tidigare OS-erfarenheter:

  • bildSara Hector
    Född: 4 februari 1992 i Sandviken
    Län: Gävleborg
    Topp/talangprogram
    Tidigare OS-erfarenheter:

  • bildEmelie Vikström
    Född: 2 oktober 1992 i Sävsjö
    Län: Jönköping
    Topp/talangprogram, Vattenfall talent support
    Tidigare OS-erfarenheter:

  • bildAxel Bäck
    Född: 23 december 1987 i Bryssel, BEL
    Län: Stockholm
    Topp/talangprogram
    Tidigare OS-erfarenheter: Vancouver 2010

  • bildKajsa Kling
    Född: 25 december 1988 i Åre
    Län: Jämtland
    Tidigare OS-erfarenheter: Vancouver 2010

  • bildMatts Olsson
    Född: 1 december 1988 i Köla
    Län: Värmland
    Topp/talangprogram
    Tidigare OS-erfarenheter:

  • bildFrida Hansdotter
    Född: 13 december 1985 i Norberg
    Län: Västmanland
    Topp/talangprogram
    Tidigare OS-erfarenheter: Vancouver 2010

  • bildMattias Hargin
    Född: 7 oktober 1985 i Österhaninge
    Län: Stockholm
    Topp/talangprogram
    Tidigare OS-erfarenheter: Vancouver 2010

  • bildMarkus Larsson
    Född: 9 januari 1979 i Kil
    Län: Värmland
    Topp/talangprogram, kandidat t.o.m Sotji 2014
    Tidigare OS-erfarenheter: Salt Lake City 2002, Turin 2006, Vancouver 2010

  • bildMaria Pietilä Holmner
    Född: 25 juli 1986 i Umeå
    Län: Västerbotten
    Topp/talangprogram
    Tidigare OS-erfarenheter: Turin 2006, Vancouver 2010

  • bildJessica Lindell-Vikarby
    Född: 7 februari 1984 i Huddinge
    Län: Stockholm
    Topp/talangprogram, kandidat t.o.m Sotji 2014
    Tidigare OS-erfarenheter: Turin 2006, Vancouver 2010

  • bildAndré Myhrer
    Född: 11 januari 1983 i Bergsjö
    Län: Gävleborg
    Topp/talangprogram
    Tidigare OS-erfarenheter: Turin 2006, Vancouver 2010
    Vancouver 2010

Curling

  • bildAgnes Knochenhauer
    Född: 5 maj 1989 i Stockholm
    Län: Stockholm
    Topp/talangprogram
    Tidigare OS-erfarenheter:

  • bildMaria Wennerström
    Född: 4 oktober 1985 i St Olov
    Län: Västernorrland
    Topp/talangprogram
    Tidigare OS-erfarenheter:

  • bildMaria Prytz
    Född: 18 oktober 1976 i Sveg
    Län: Jämtland
    Topp/talangprogram
    Tidigare OS-erfarenheter:

  • bildMargaretha Sigfridsson
    Född: 28 januari 1976 i Sveg
    Län: Jämtland
    Topp/talangprogram
    Tidigare OS-erfarenheter:

  • bildOskar Eriksson
    Född: 29 maj 1991 i Karlstad
    Län: Värmland
    Topp/talangprogram
    Tidigare OS-erfarenheter: Vancouver 2010

  • bildNiklas Edin
    Född: 6 juli 1985 i Sidensjö
    Län: Västernorrland
    Topp/talangprogram
    Tidigare OS-erfarenheter: Vancouver 2010

  • bildFredrik Lindberg
    Född: 2 februari 1986 i Bro
    Län: Stockholm
    Topp/talangprogram
    Tidigare OS-erfarenheter: Vancouver 2010

  • bildViktor Kjäll
    Född: 13 juni 1985 i Västerås
    Län: Västmanland
    Topp/talangprogram
    Tidigare OS-erfarenheter: Vancouver 2010

  • bildSebastian Kraupp
    Född: 20 maj 1985 i Hägersten
    Län: Stockholm
    Topp/talangprogram
    Tidigare OS-erfarenheter: Vancouver 2010

  • bildChristina Bertrup
    Född: 23 december 1976 i Sundsvall
    Län: Västernorrland
    Topp/talangprogram
    Tidigare OS-erfarenheter: Salt Lake City 2002

Freestyle puckelpist

  • bildLudvig Fjällström
    Född: 15 april 1993 i Åre
    Län: Jämtland
    Topp/talangprogram
    Tidigare OS-erfarenheter:

  • bildPer Spett
    Född: 24 augusti 1985 i Kiruna
    Län: Norrbotten
    Topp/talangprogram, kandidat t.o.m Sotji 2014
    Tidigare OS-erfarenheter: Turin 2006, Vancouver 2010

Freestyle skicross

  • bildSandra Näslund
    Född: 6 juli 1996 i Gudmundrå
    Län: Västernorrland
    Topp/talangprogram
    Tidigare OS-erfarenheter:

  • bildViktor Öhling Norberg
    Född: 22 maj, 1990 i Tännäs
    Län: Jämtland
    Topp/talangprogram
    Tidigare OS-erfarenheter:

  • bildJohn Eklund
    Född: 21 september 1993 i Vännäsby
    Län: Västerbotten
    Topp/talangprogram
    Tidigare OS-erfarenheter:

  • bildMichael Forslund
    Född: 22 juli 1986 i Mora
    Län: Dalarna
    Topp/talangprogram
    Tidigare OS-erfarenheter: Vancouver 2010

  • bildAnna Holmlund
    Född: 3 oktober 1987 i Selånger
    Län: Jämtland
    Topp/talangprogram
    Tidigare OS-erfarenheter: Vancouver 2010

Freestyle Skidor Slopestyle

  • bildOscar Wester
    Född: 21 juni 1995 i Täby
    Län: Stockholm
    Topp/talangprogram, kandidat t.o.m Sotji 2014
    Tidigare OS-erfarenheter:

  • bildJesper Tjäder
    Född: 22 maj 1994 i Östersund
    Län: Jämtland
    Topp/talangprogram
    Tidigare OS-erfarenheter:

  • bildHenrik Harlaut
    Född: 14 augusti 1991 i Stockholm
    Län: Stockholm
    Topp/talangprogram
    Tidigare OS-erfarenheter:

  • bildEmma Dahlström
    Född: 19 juli 1992 i Torsby
    Län: Värmland
    Topp/talangprogram, kandidat t.o.m Sotji 2014
    Tidigare OS-erfarenheter:

Ishockey

  • bildAlexander Edler
    Född: 21 april 1986 i Östersund
    Län: Jämtland
    Tidigare OS-erfarenheter:

  • bildAlexander Steen
    Född: 1 mars 1984 i Willipeg, Kanada
    Län: Värmland
    Tidigare OS-erfarenheter:

  • bildAnna Borgqvist
    Född: 11 juni 1992 i Växjö
    Län: Kronoberg
    Tidigare OS-erfarenheter:

  • bildCarl Hagelin
    Född: 23 augusti 1988 i Södertälje
    Län: Södermanland
    Tidigare OS-erfarenheter:

  • bildCecilia Östberg
    Född: 15 januari 1991 i Insjön
    Län: Dalarna
    Tidigare OS-erfarenheter: Vancouver 2010

  • bildDaniel Alfredsson
    Född: 11 december 1972 i Göteborg
    Län: Västra Götaland
    Tidigare OS-erfarenheter: Nagano 1998, Salt Lake City 2002, Turin 2006, Vancouver 2010

  • bildDaniel Sedin
    Född: 26 september 1980 i Örnsköldsvik
    Län: Västernorrland
    Tidigare OS-erfarenheter: Turin 2006, Vancouver 2010

  • bildEmilia Andersson
    Född: 31 augusti 1988 i Sollentuna
    Län: Stockholm
    Tidigare OS-erfarenheter: Vancouver 2010

  • bildEmma Eliasson
    Född: 12 juni 1989 i Karesuando
    Län: Norrbotten
    Tidigare OS-erfarenheter: Turin 2006, Vancouver 2010

  • bildEmma Nordin
    Född: 22 mars 1991 i Örnsköldsvik
    Län: Västernorrland
    Tidigare OS-erfarenheter: Vancouver 2010

  • bildErica Udén Johansson
    Född: 20 juli 1989 i Sundsvall
    Län: Västernorrland
    Tidigare OS-erfarenheter: Vancouver 2010

  • bildErik Karlsson
    Född: 31 maj 1990 i Landsbro
    Län: Jönköping
    Tidigare OS-erfarenheter:

  • bildErika Grahm
    Född: 26 januari 1991 Kramfors
    Län: Västernorrland
    Tidigare OS-erfarenheter:

  • bildFanny Rask
    Född: 21 maj 1991 i Leksand
    Län: Dalarna
    Tidigare OS-erfarenheter:

  • bildGabriel Landeskog
    Född: 23 November 1992 i Stockholm
    Län: Stockholm
    Tidigare OS-erfarenheter:

  • bildHenrik Lundqvist
    Född: 2 mars 1982 i Åre
    Län: Jämtland
    Tidigare OS-erfarenheter: Turin 2006, Vancouver 2010

  • bildHenrik Sedin
    Född: 26 september 1980 i Örnsköldsvik
    Län: Västernorrland
    Tidigare OS-erfarenheter: Turin 2006, Vancouver 2010

  • bildHenrik Tallinder
    Född: 10 januari 1979 i Stockholm
    Län: Stockholm
    Tidigare OS-erfarenheter: Vancouver 2010

  • bildHenrik Zetterberg
    Född: 9 oktober 1980 i Njurunda
    Län: Västernorrland
    Tidigare OS-erfarenheter: Salt Lake City 2002, Turin 2006, Vancouver 2010

  • bildJakob Silfverberg
    Född: 13 oktober 1990 i Gävle
    Län: Gävleborg
    Tidigare OS-erfarenheter:

  • bildJenni Asserholt
    Född: 8 april 1988 i Storå
    Län: Örebro
    Tidigare OS-erfarenheter: Turin 2006, Vancouver 2010

  • bildJhonas Enroth
    Född: 25 juni 1988 i Stockholm
    Län: Stockholm
    Tidigare OS-erfarenheter:

  • bildJimmie Ericsson
    Född: 22 Februari 1980 i Skellefteå
    Län: Norrbotten
    Tidigare OS-erfarenheter:

  • bildJohan Franzén
    Född: 23 december 1979 i Landsbro, Vetlanda
    Län: Jönköping
    Tidigare OS-erfarenheter: Vancouver 2010

  • bildJohanna Olofsson
    Född: 13 juli 1991 i Storuman
    Län: Västerbotten
    Tidigare OS-erfarenheter:

  • bildJohnny Oduya
    Född: 1 oktober 1981 i Enskede
    Län: Stockholm
    Tidigare OS-erfarenheter: Vancouver 2010

  • bildJonas Gustavsson
    Född: 24 oktober 1984 i Stocksund
    Län: Stockholm
    Tidigare OS-erfarenheter: Vancouver 2010

  • bildJonathan Ericsson
    Född: 2 mars 1984 i Karlskrona
    Län: Blekinge
    Tidigare OS-erfarenheter:

  • bildJosefine Holmgren
    Född: 11 april 1993 i Skutskär
    Län: Uppsala
    Tidigare OS-erfarenheter:

  • bildKim Martin Hasson
    Född: 28 februari 1986 i StockholmLän: Stockholm
    Tidigare OS-erfarenheter: Salt Lake City 2002, Turin 2006, Vancouver 2010

  • bildLina Bäcklin
    Född: 3 oktober 1994 i Gävle
    Län: Gävleborg
    Tidigare OS-erfarenheter:

  • bildLina Wester
    Född: 7 november 1992 i Rättvik
    Län: Dalarna
    Tidigare OS-erfarenheter:

  • bildLinnea Bäckman
    Född: 18 april 1991 i Stockholm
    Län: Stockholm
    Tidigare OS-erfarenheter:

  • bildLoui Eriksson
    Född: 17 juli 1985 i Floda, Alingsås
    Län: Västra Götaland
    Tidigare OS-erfarenheter: Vancouver 2010

  • bildMarcus Krüger
    Född: 27 maj 1990 i Stockholm
    Län: Stockholm
    Tidigare OS-erfarenheter:

  • bildMaria Lindh
    Född: 29 september 1993 i Stockholm
    Län: Stockholm
    Tidigare OS-erfarenheter:

  • bildMichelle Löwenhielm
    Född: 22 mars 1995 i Stockholm
    Län: Stockholm
    Tidigare OS-erfarenheter:

  • bildNicklas Bäckström
    Född: 23 November 1987 i Mackmyra, Gävle
    Län: Gävleborg
    Tidigare OS-erfarenheter: Vancouver 2010

  • bildNiklas Hjalmarsson
    Född: 6 juni 1987 i Eksjö
    Län: Jönköping
    Tidigare OS-erfarenheter:

  • bildNiklas Kronwall
    Född: 12 januari 1981 i Stockholm
    Län: Stockholm
    Tidigare OS-erfarenheter: Turin 2006, Vancouver 2010

  • bildOliver Ekman Larsson
    Född: 17 juli 1991 i Karlskrona
    Län: Blekinge
    Tidigare OS-erfarenheter:

  • bildPatrik Berglund
    Född: 2 juni 1988 i Västerås
    Län: Västmanland
    Tidigare OS-erfarenheter:

  • bildPernilla Winberg
    Född: 24 februari 1989 i Limhamn
    Län: Skåne
    Tidigare OS-erfarenheter: Turin 2006, Vancouver 2010

  • bildSara Grahn
    Född: 25 september 1988 i Östansjö, Hallsberg
    Län: Östergötland
    Tidigare OS-erfarenheter: Vancouver 2010

  • bildSofia Engström
    Född: 3 juli 1988 i Surahammar
    Län: Västmanland
    Tidigare OS-erfarenheter:

  • bildValentina Wallner
    Född: 30 mars 1990 i Trångsund, Huddinge
    Län: Stockholm
    Tidigare OS-erfarenheter: Vancouver 2010

Konståkning

  • bildViktoria Helgesson
    Född: 13 september 1988 i Landeryd
    Län: Östergötland
    Topp/talangprogram
    Tidigare OS-erfarenheter:

  • bildAlexander Majorov
    Född: 19 juli, 1991 i Sankt Petersburg, Ryssland
    Län: Norrbotten
    Topp/talangprogram
    Tidigare OS-erfarenheter:

Längdskidor

  • bildSara Lindborg
    Född: 30 november 1983 i Falun
    Län: Dalarna
    Tidigare OS-erfarenheter:

  • bildSimon Persson
    Född: 31 augusti 1991 i VästerseletLän: Västernorrland
    Tidigare OS-erfarenheter:

  • bildLars Nelson
    Född: 19 augusti 1985 i Funäsdalen
    Län: Jämtland
    Tidigare OS-erfarenheter:

  • bildStina Nilsson
    Född: 24 juni 1993 i Mora
    Län: Dalarna
    Topp/talangprogram
    Tidigare OS-erfarenheter:

  • bildEmma Wikén
    Född: 1 maj 1989 i Åsarna
    Län: Dalarna
    Topp/talangprogram
    Tidigare OS-erfarenheter:

  • bildCalle Halfvarsson
    Född: 17 mars 1989 i Falun
    Län: Dalarna
    Topp/talangprogram
    Tidigare OS-erfarenheter:

  • bildHanna Eriksson
    Född: 2 juni 1990 i Ulricehamn
    Län: Västra Götaland
    Topp/talangprogram
    Tidigare OS-erfarenheter:

  • bildTeodor Peterson
    Född: 1 maj 1988 i Umeå
    Län: Västerbotten
    Topp/talangprogram
    Tidigare OS-erfarenheter: Vancouver 2010

  • bildIda Ingemarsdotter
    Född: 26 april 1985 i Sveg
    Län: Jämtland
    Topp/talangprogram
    Tidigare OS-erfarenheter: Vancouver 2010

  • bildDaniel Richardsson
    Född: 15 mars 1982 i Iggesund
    Län: Gävleborg
    Topp/talangprogram
    Tidigare OS-erfarenheter: Vancouver 2010

  • bildAnna Haag
    Född: 1 juni, 1986 i Skinnskatteberg
    Län: Västmanland
    Topp/talangprogram
    Tidigare OS-erfarenheter: Vancouver 2010

  • bildCharlotte Kalla
    Född: 22 juli 1987 i Tärendö
    Län: Norrbotten
    Topp/talangprogram
    Tidigare OS-erfarenheter: Vancouver 2010

  • bildEmil Jönsson
    Född: 15 augusti 1985 i Årsunda
    Län: Gävleborg
    Topp/talangprogram
    Tidigare OS-erfarenheter: Vancouver 2010

  • bildMarcus Hellner
    Född: 25 november 1985 i Lerdala
    Län: Västra Götaland
    Topp/talangprogram
    Tidigare OS-erfarenheter: Vancouver 2010

  • bildBritta Johansson Norgren
    Född: 30 mars 1983 i Bälinge
    Län: Uppsala
    Tidigare OS-erfarenheter: Turin 2006, Vancouver 2010

  • bildJohan Olsson
    Född: 19 mars 1980 i Skultuna
    Län: Västmanland
    Topp/talangprogram
    Tidigare OS-erfarenheter: Turin 2006, Vancouver 2010

  • bildAnders Södergren
    Född: 17 maj 1977 i Söderhamn
    Län: Gävleborg
    Topp/talangprogram
    Tidigare OS-erfarenheter: Turin 2006, Vancouver 2010

Skidskytte

  • bildTobias Arwidson
    Född: 7 juni 1988 i Lima
    Län: Dalarna
    Tidigare OS-erfarenheter:

  • bildChristofer Eriksson
    Född: 17 februari 1989 i Ilsbo
    Län: Gävleborg
    Topp/talangprogram
    Tidigare OS-erfarenheter:

  • bildFredrik Lindström
    Född: 24 juli 1989 i Bredbyn
    Län: Västernorrland
    Topp/talangprogram
    Tidigare OS-erfarenheter: Vancouver 2010

  • bildCarl Johan Bergman
    Född: 14 mars 1978 i Ekshärad
    Län: Värmland
    Topp/talangprogram
    Tidigare OS-erfarenheter: Salt Lake City 2002, Turin 2006, Vancouver 2010

  • bildBjörn Ferry
    Född: 1 augusti 1978 i Stensele
    Län: Västerbotten
    Topp/talangprogram
    Tidigare OS-erfarenheter: Salt Lake City 2002, Turin 2006, Vancouver 2010

Skridsko

  • bildDavid Andersson
    Född: 23 februari 1994 i Vänersnäs
    Län: Västra Götaland
    Topp/talangprogram
    Tidigare OS-erfarenheter:

Snowboard

  • bildNiklas Mattsson
    Född: 16 mars 1992 i Sundsvall
    Län: Västernorrland
    Topp/talangprogram
    Tidigare OS-erfarenheter:

  • bildSven Thorgren
    Född: 4 oktober 1994 i Stockholm
    Län: Stockholm
    Topp/talangprogram
    Tidigare OS-erfarenheter: