Anders Södergren blir svensk fanbärare i OS 2014

Idag blev det officiellt att det blir den rutinerade skidåkaren Anders Södergren som ska bära den svenska fanan på OS-invigningen på fredag. Anders fick själv beskeded precis och ser det så klart som ett hedersuppdrag. 

Fanbärarens första invigning

Trots att Södergren är så erfaren så blir detta hans första invigning.

-Det ska bli väldigt roligt. Det är första gången som jag är med på en invigning. Det har ju aldrig passat in i tävlingsprogrammet, säger Anders.

Till Viasat säger Södergren att han ser detta som ett riktigt hedersuppdrag.

-Det ska bli jättekul. Det är klart att det är en stor grej som man kommer att komma ihåg, säger Anders Södergren till Viasat.

Den 36-årige Anders Södergren har sedan tidigare två OS-medaljer och fem VM-medaljer. Han spelade en mycket viktig roll när Sverige vann stafettguldet i Vancouver OS 2010. då han körde en stark tredje sträcka.

 

Leave a Reply